Cem Uzan - Genç Parti

Bu sayfa Cem Uzan`ın haklılığını ispatlamak , kanıtlamak , gözler önüne sermek ve
Genç Parti`nin büyük kitlelere ulaşmasını sağlamak için yapılmıştır. (cem-uzan.org 2007)
2023 Vaatlerimiz Genç Parti Cem Uzan Davalar Genel Gençlik Kollari Kadın Kolları İlçe Teşkilatları İl Teşkilatları Eserler Söylemler Basın Projeler - Taahhütler Duyurular İmar Bankası Star Çeaş Kepez TMSF Telsim Adabank Petkim 4969 - 5020 Nolu Kanunlar Askerlik Siyasi Linç Geziler Mitingler Atatürk Videolar Ürdün Vatandaşlığı Fabrikalar - Ocaklar Milletvekili Adaylarımız Fransa Cumhurbaşkanlığı Adaylığı

Linç operasyonu Samsun ve Urfa Çimento’yu da vurdu

AKP’nin Uzan Grubu’na karşı yürüttüğü linç operasyonu, ‘üretim yaptırmama’ politikasına dönüştü. Parası olduğu halde hammadde alması engellenen Şanlıurfa’daki çimento fabrikasında üretim durdu. Elektrik borcunu ödemesine izin verilmeyen Samsun’daki fabrikada ise üretim durma noktasında UZAN Grubu’na ait Şanlıurfa ile Samsun Çimento Fabrikası da linç operasyonundan nasibini aldı. Hammadde almasına izin verilmediği gerekçesiyle yıllık 554 bin ton üretim kapasiteli Şanlıurfa’daki fabrikada üretim durdu. Linç operasyonu nedeniyle üretimin durması yüzünden işsizler kervanına katılma korkusuyla karşı karşıya kalan 250 işçi, dün fabrika bahçesinde biraraya gelerek fabrikalarına sahip çıktı. Fabrikalarının yeniden aktif duruma gelebilmesini ve evlerine yeniden ekmek götürmek isteyen işçiler, AKP’nin linç operasyonunu, ‘Çalışmak ve üretmek istiyoruz’ ve ‘İşsizlik ordusu kabarıyor’ şeklinde pankart açarak protesto ettiler.

YAKIT BİLE ALINAMIYOR FABRİKADA üretimin durma nedeni ise hammaddeyi işleten yanar döner fırını için kullanılan kömürün bitmiş olması. Paraları olduğu halde kömür alamadıklarını söyleyen Fabrika Müdürü Kemal İdin, ‘Fabrikamız linç operasyonu çerçevesinde durma aşamasına getirilmiş. Fabrikamızın çalışması için gerekli olan yakıtı alamadığımız için de yeni üretim yapamıyoruz. Önceden işlenen malzeme bittikten sonra üretim de bitecek. Yetkililerin bu konuda gerekli duyarlılığı göstermesini istiyoruz. Üretimimizi sürdürmek için paramız bir an önce serbest bırakılarak kömür almamız sağlanmalıdır. Yoksa fabrika atıl duruma gelecek ve burada çalışan insanlar evlerine aş götüremedikleri gibi çocuklarını da okutamayacaklar’ dedi.
SAMSUN DA KAPANDI AKP’NİN başlattığı linç operasyonunun bir diğer örneği de Samsun’da yaşandı. Fabrikanın kasasında parası olmasına rağmen, kullandırılmasına izin verilmediği için Samsun’daki Ladik Çimento Fabrikası da Uzan Grubu’nun diğer şirketlerinin yaşadığı sıkıntılarla karşı karşıya kaldı. Samsun’un Ladik ilçesinde faaliyet gösteren ve 300 işçinin çalışıp ekmek yediği fabrika da dün karanlığa gömüldü. 450 milyar lira olan elektrik borcunun, fabrikanın parası olduğu halde ödenmesine izin verilmemesi yüzünden TEDAŞ tarafından elektrikler kesildi. Bunun üzerine fabrikada üretim durma noktasına geldi.
HAMMADDE GÜMRÜKTE Bilindiği gibi Ladik Çimento Fabrikası başta olmak üzere Uzan Grubu’na ait 10 çimento fabrikasının çimento torbası ihtiyacını karşılamak üzere Rusya’dan getirtilen rulo kağıtların da parasının ödenmesine izin verilmemişti. Bunun üzerine Samsun’da gümrük sahasına boşaltılan rulo kağıtlar halen orada bekletiliyor. Yapılan uygulamanın tam anlamıyla, şirketlerin kapatılmasına yönelik olduğunu söyleyen fabrika çalışanları, ‘Üretim yapamazsak, fabrika kapanır. Kapanmamasının tek yolu da, fabrikanın parasının kullanılmasına izin verilmesidir’ dediler.
A. KADİR ÇELİKCAN
 GÖKHAN ÇETİN iMAR MUDiLERiNDEN STAR’A DESTEK iMAR Bankası’na devletin el koymasıyla tasarruflarının bir kısmını 7 ay sonra bin bir güçlükle alabilen İmar Bankası mudileri, bu kez Star çalışanlarına destek için eylem yaptı. İzmir Gümrük’teki İmar Bankası şubesi önünde toplanan yüzlerce mudi, Star çalışanlarına destek eyleminde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a seslendi. Mudiler adına konuşan Mahmut Şahin, ‘Sayın Başbakan Star çalışanlarının haklı direnişini küçümseyerek hata yapıyor. Çalışanlara, ‘Paranızı patronunuzdan alın’ diyor. Ama Cem Uzan’ın elini kolunu bağlıyor. Bu haksızlık. Direnişin 18’inci gününde çalışanların yanında olduğumuzu göstermek için buradayız. Başbakan’ın eşinin Amerika gezisi sırasında evsizler için ağladığını duyunca çok üzüldük. Niye Sayın Emine Erdoğan parasıyla sefil olmuş İmar mudileri için, maaşlarını alabilmek amacıyla aç kalan Star çalışanları için, Türkiye’deki binlerce yoksul için ağlamıyor. Esefle kınıyoruz’ dedi. Bu arada eylemler sırasında ‘Başbakan ve devlete hakaret’ ettikleri gerekçesiyle haklarında dava açılan dört İmar mudisi 20 Şubat 2004 tarihinde hakim karşısına çıkacak. Dava açılan mudilerden biri olan Ünsal Yalvaçlı, ‘Evime haciz geldi. 67 yaşındaki annemi gözaltına aldılar. Ocağımı söndürdüler. Şimdi de mahkemelerde süründürecekler. Biz bu insanlara ne yaptık. Bizleri öldürsünler de kurtulalım’ dedi.
HAKAN SERBEST
06.02.2004

20 02 2007